Broňa show - Rozhovor
Zábava, Travesti, Kostýmy

Broňa show - rozhovor

 

Broňa show – ve dne prodavač, večer travestita 
Bronislav Přikryl se prezentuje jako muž předvádějící odlišnou travesti show. Pod názvem Broňa show vystupuje již od roku 2007. Jeho kariéra začala nevinně. Prvním publikem byly děti na letních táborech, nyní však vystupoval i v pražském divadle Broadway před několika stovkami diváků. Ke startu kariéry mu pomohlo účinkování v soutěži Česko Slovensko má talent.

Své představení prezentujete jako odlišnou travesti show, v čem se tedy odlišujete?

Mé představení by se dalo považovat za jakousi parodii na travesti. Sám sebe nepovažuji za klasického travestitu. V ženském kostýmu se necítím lépe než v mužském a jako zpěvačky, které předvádím, v podstatě nevypadám. Jsem především bavič. Snažím se lidi rozesmát, což se mi daří. Přece jen, když vidíte tancovat metrákového chlapa v dámských šatech a lodičkách, je těžké se nesmát.

V kostýmech jakých žen vás může publikum vidět?

Mé kostýmy jsou velmi pestré. Vystupuji například jako zpěvačka Abby nebo Pussycat Dolls, selka, tanečnice country kankánu, baletka Lenka a samozřejmě moje nejoblíbenější Lady Gaga.

Kde se zrodila myšlenka zkusit vystupovat jako travestita?

K tomu dělat travesti jsem se vlastně dostal úplnou náhodou. Jezdil jsem na tábory, kde jeden kolega v ženských kostýmech bavil děti a já ho doprovázel v mužských rolích. Po čase však přestal vystupovat a dětem tento typ zábavy chyběl. Jako rozený bavič jsem se toho tedy ujal já. Nedalo se však mluvit o žádné profesionální úrovni. Pouze jsem si oblékl ženské oblečení ze sekáče a předváděl v nich dětem různé zpěvačky.

Kdy tedy nastal ten velký obrat od bavení dětí k profesionálním vystoupením?

Největší zlom nastal mou účastí v soutěži Česko Slovensko má talent. S nápadem přihlásit se přišly právě děti, a tak jsem to udělal. A mé vystoupení Ošklivka Katka dopadlo velkou ostudou, kterou vidělo několik milionů diváků. Lucie Bílá mé vystoupení nazvala nechutným, sprostým, zbytečným a zakázala mi vystupovat. Naštěstí jsem ji však neposlechl.

To, co popisujete, nezní jako úspěšný start. V čem tedy ten zlom spočíval?

Všimla si mě travesti skupina Scandalladies, která mi nabídla, ať s ní jedu na půl roku jako host na turné. Právě ona mě naučila, jak se líčit, vystupovat a zasvětila mě do fungování tohoto typu zábavy. Tohle se dá považovat jako přechod na profesionálnější úroveň.

Co vás tedy přimělo k tomu přihlásit se do této talentové soutěže znovu?

Šel jsem na casting doprovodit mou kamarádku. Vzhledem k tomu, že jsem rád středem pozornosti, šel jsem na něj v tygřím kostýmu Lady Gaga. Produkce mě z minulé účasti nepoznala a poprosila mě, abych se přihlásil. Rozhodl jsem se, že do toho půjdu, a začal s přípravami. Komentář k vystoupení mi namluvila Daina Divad a paruku načesala Lolla de Schampagne z travesti skupiny Kabaret Brno.

Jak takové přípravy na travesti vystoupení probíhají?

Zpravidla vše začíná hudbou. Musí se nastříhat a případně přidat zvukové efekty. Dále vybírám kostým který si je nechávám šít na míru. Včetně obuvi, doplňků a paruky stojí do čtrnácti tisíc korun. Důležitá je pak i lehčí choreografie, se kterou mi pomáhá kamarádka tanečnice. Před samotným vystoupením už pak zbývá jen dodělat make up.

Vraťme se tedy k vaší druhé účasti v talentové soutěži. Jak jste dopadl?

Pro druhý pokus jsem zvolil vystoupení Lady Gaga. Vystoupil jsem jako nespoutaná tygřice a kupodivu lidé tleskaly do rytmu mého tance. Jediné X mi dal Jaro Slávik. Lucie Bílá mi však řekla, že mě ráda znovu vidí, a jako jediná byla pro můj postup. To jsem nečekal. Vysvětlil jsem, že pravým důvodem mé druhé účasti byla touha setkat se s Bílou a poděkovat jí za to, že mě minule vyhodila, čímž mi změnila život. Po odchodu s celkovým verdiktem, že nepostupuji, jsem se však na jeviště ještě vrátil s dvojsmyslnými dopravními značkami na těle. Někdy může člověka posunout i neúspěch.

Jaké byly ohlasy na tuto část vystoupení?

Jakub Prachař prohlásil, že mám perverzní humor, jaký tady bude chybět a měl bych se zase vrátit. V zákulisí pak Bílá řekla, že by mi mé vystoupení opět zakázala. Samozřejmě jsem pak byl také v bulváru. Stejně jako po mé první účasti.

Jak se vaše kariéra vyvíjela po tomto výstupu?

Opět pozitivním směrem. Říká se, že i negativní reklama je reklama, a to je i můj názor. Opět začaly přicházet nabídky profesionálních travesti skupin na spolupráci a do toho vzrůstal počet žádostí o soukromá vystoupení, hodně jsem jich musel odmítnout. Být zároveň travestita a prodavač je časově náročné.

Přemýšlel jste někdy, že byste opustil civilní zaměstnání a věnoval se plně jen travesti show?

To je přesně to, co bych nechtěl. Přece jen travesti show se nedá dělat věčně. I já už mám někdy pocit, že v této oblasti přesluhuji. Prodávání je moje stabilní zaměstnání a travesti mám především pro zábavu. Myslím, že se tím v Česku uživí jen hrstka lidí. I většina kolegů to má jako hobby, jinak mají klasické zaměstnání. A pokud zvládají ostatní lidé mít koníček, není důvod, abych to nezvládl já. To, že si tím i přivydělávám, je plus pro mě. I když teď po třetím Talentu se snažím mou travesti stránku držet trochu na uzdě.

Co tím myslíte?

Aktuálně vystupuji tak dvakrát do měsíce. Už neberu každou nabídku jako dříve. Tím, že jsem začal používat profesionální líčidla a kostýmy, je to finančně náročnější koníček. Snažím se tedy o to, abych nemusel z peněz, které si vydělám jako prodavač, platit za to, že bavím lidi. Pokud už do něčeho takového jdu, měla by to být akce, která mě posune dál. Aktuálně když sečtu celkové náklady a výdaje, pohybuji se kolem nuly. Ještě bych se toho však nerad úplně vzdal. Ale zase jsem názoru, že skončit se má v nejlepším.

Zmínil jste vaši třetí účasti v Talentu. Jak jste dopadl tentokrát?

To už jsem nevystupoval sám za sebe. Podmínkou toho, abych se mohl znovu zúčastnit bylo, že nesmí padnout jméno Broňa nebo Broňa show. Vystupoval jsem tedy se skupinou Scandalladies pod jménem baletka Lenka. I když jsme nepostoupili, publikum reagovalo pozitivně, což pro nás bylo to hlavní.

Co vy a sláva? Vnímáte se jako celebrita?

Jako celebrita určitě ne. Potěšilo mě však, když o mě Jakub Prachař dvakrát prohlásil, že jsem legenda. To jsem nečekal. Jinak se mi ani moc nestává, že by mě lidé poznali. Je to dáno tím, že v ženské masce vypadám opravdu jako někdo jiný. Párkrát se mi stalo, že u mě nakupovali lidé, kterým jsem předtím seděl při vystoupení na klíně.

Máte před vystoupením strach, jak tento typ zábavy ve vašem podání publikum přijme?

Trému mám na začátku vystoupení vždycky. Jednou se mi i stalo, že si mě klient objednal a nechal mě vystupovat před vyznavači metalu. Ti se mě po příchodu snažili vypískat, ale já jsem si toho nevšímal. Pokračoval jsem dál a nakonec si vyprosili i přídavek.

Jak tedy teď vidíte svou budoucnost?

Myslím, že už jsem na samotném vrcholu, kam jsem se já osobně mohl u nás dostat. Měl jsem možnost spolupracovat s největšími hvězdami v oboru. Letos jsem měl jako host travesti skupiny Kočky vystoupení v pražském divadle Broadway, kde mi pak zatleskalo přes tři sta lidí a kolega transvestita v publiku dokonce skandoval moje jméno. To bylo něco nepopsatelného. Teď se chci věnovat hlavně prodávání. Travesti bych si nějakou dobu ještě rád užíval rekreačně, ale sám nevím, jak dlouho. Nechtěl bych ale skončit z toho důvodu, že už se mé vystoupení lidem nelíbí. Chci svou kariéru ukončit jako srandovní bavič Broňa.

Rozhovor: studentka mediálních studií a žurnalistiky Simona Svobodová

Joomla SEF URLs by Artio

Webové stránky vytvořil Mejweb.cz

© 2018-2024 TRAVESTIBRONA.CZ

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.